رشد ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن

رشد ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون

رشد ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون

رشد ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون/ خطر عقب ماندن عرضه مسکن از تقاضا

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان با تاکید بر اینکه افت قیمت مسکن بعد از جهش ۱۲۰ درصدی طبیعی است، گفت: نبود سیاست‌های حمایتی و تسهیلات برای بالا رفتن قدرت خرید باعث شد، فاصله قدرت خرید مسکن بیش از پیش افزایش یابد.

حسن محتشم در پاسخ به این سوال که روند نزولی قیمت مسکن آغاز شده، آیا این روند ادامه دار خواهد بود یا خیر؟ گفت: با توجه به سابقه معاملات مسکن از ابتدای انقلاب تاکنون همواره نوسانات قیمت به صورت سینوسی و نوسانی بوده است؛ قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون یکصد و بیست درصد رشد داشت که این رشد قیمت به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن از سال نود و دو تا نود و شش بود.

وی افزود: این افت معاملات مسکن که توام با کاهش قیمت خواهد بود، به نظر می رسد طبیعی باشد، چرا که همواره تجربه نشان داده که قیمت ها وقتی به شدت افزایش یافت درصد اندکی افت می کند، حال باید در نظر داشت که اگر فکری به حال افزایش عرضه مسکن نشود فاصله زیاد میان عرضه و تقاضای مسکن در آینده خطرناک خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: رشد قیمت در طی یک و نیم سال گذشته باعث شد قدرت خرید متقاضیان کاهش یابد و متاسفانه نبود سیاست‌های حمایتی از سوی دولت و نبود تسهیلات مناسب باعث شده تا فاصله قدرت خرید مسکن را بیش از پیش افزایش دهد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان با تاکید بر اینکه به نظر می رسد نبود یک برنامه ریزی مشخص در ساخت و ساز و بدون نیاز سنجی لازم باعث شده تا بخش مسکن دوباره در رکود فرو برود ادامه داد: توزیع نامناسب ساخت و ساز بدون نیاز سنجی باعث شده تا در حال حاضر در تهران بیش از سیصد تا چهارصد هزار واحد مسکونی خالی از سکنه داشته باشیم.

وی افزود: دولت باید با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه فکری برای این واحدهای مسکونی خالی از سکنه که سرمایه عظیم کشور را در خود محبوس کرده اند، داشته باشد.

وی تصریح کرد:رشد قیمت مسکن باعث شده تا متقاضیان واقعی مسکن توان خرید نداشته باشند، بنابراین دولت باید برنامه‌ای برای بالا بردن قدرت خرید متقاضیان داشته باشد، چرا که اگر متقاضی توان خرید نداشته باشد سازنده ها نیز رغبتی برای ساخت از خود نشان نخواهند داد.

به گفته محتشم، اگرچه این روزها شاهد افت قیمت و تعداد معاملات هستیم، اما عقب ماندن عرضه مسکن از تقاضا خطرناک خواهد بود.

ماه‌هاست که روند نزولی قدرت خرید متقاضیان مسکن به دلیل رشد بیش از یکصد درصدی قیمت ها ادامه دارد و سرانجام این کاهش قدرت خرید خود را با افت معاملات بیش از هفتاد درصدی و کاهش ده تا بیست درصدی قیمت مسکن نشان داده است.

کارشناسان مسکن بر این باور هستند که رکود بخش مسکن به زیان اقتصاد کشور است، چرا که این بخش با سیصد شغل به صورت مستقیم در ارتباط است و بیش از هزار و سیصد شغل غیرمستقیم با رونق بخش مسکن به حرکت درمی‌آید.